II Wodzisławska Noc Teatrów

W sobotni wieczór i noc 12 września zorganizowaliśmy II Wodzisławską Noc Teatrów.

Noc teatrów-1 Noc teatrów-25   Noc teatrów-86 Noc teatrów-89Noc teatrów-54Noc teatrów-43  

Noc teatrów-105Noc teatrów-104

Noc teatrów-113

Noc teatrów-128 Noc teatrów-148 Noc teatrów-190 Noc teatrów-196

W organizacji tego wydarzenia pomogło 12 młodych wspaniałych wolontariuszy, którzy sprawdzili się w 100% , wykonując przydzielone prace, wspierające obsługę wydarzenia oraz fantastycznie reagując, na wszelkie zdarzające się w czasie trwania imprezy niespodzianki. 

Już od południa w Galerii Karuzela miały miejsce teatralne, taneczne i muzyczne zapowiedzi tego wydarzenia.

O godzinie 17 tej na sali widowiskowej Wodzisławskiego Centrum Kultury rozpoczęły się warsztaty z  Pawłem Janickim z Teatru Nowego, które miały przybliżyć tematykę, mającego się wydarzyć później, nocnego przedstawienia „Jasiu albo Polisch Joke”. W warsztatach wzięła udział głównie młodzież szkół ponadgimnazjalnych, która podsumowała je bardzo pozytywnie konstatując, iż było to ciekawe doświadczenie i dobra zabawa.

Pierwsze przedstawienie miało miejsce na Małym Rynku.  Wolontariusze przygotowali tam bufet kawowy z ciasteczkami. Rozłożyli też krzesełka i koce, dla publiczności.

Przed dziecięcą publicznością(ok. 200 osób) wystąpiła Akademia Wyobraźni z Wrocławia z przedstawieniem „O Ignasiu, który nie lubił szkoły”. Spektakl lalkowy wzbudzał u najmłodszych ogromne emocje, czasem trochę strach, a czasem niepohamowany śmiech,  wszystko to, co w każdym  spektaklu dla dzieci i nie tylko, najwartościowsze.

O godz. 19:00 Teatr Wodzisławskiej Ulicy na Rynku, zaprezentował sztukę Sławomira Mrożka „Na pełnym morzu”. Przedstawienie wykorzystywało jako scenografię, rynkową fontannę, wokół której zgromadziła się publiczność.

Również w innej części wodzisławskiego Rynku,  o godz. 20:00 Teatr Tańca Memento  wystawił  sztukę „Wolni Niewolni”.

GrupaTV Szpadel -zagrała „Zbrodnię z premedytacją” na podstawie opowiadania W. Gombrowicza o tym samym tytule. Występ odbył się  o godz. 20:30 na podwórku między kamienicami przy ulicy Wł. Opolskiego.

O godz.  21:15 przed muszlą koncertową w Parku Miejskim, dzięki wsparciu naszego partnera –  Wodzisławskiego Centrum Kultury w czasie  II Wodzisławskiej Nocy Teatrów wystąpił Teatr Nowy z Zabrza, który w ramach ogólnopolskiego projektu Teatr Polska zagrał sztukę „Jasiu albo Polish Joke”  w inscenizacji Macieja Podstawnego. Surrealistyczna komedia o kompleksach pewnego Polish-American, kontrowersyjna, zwłaszcza dla amerykańskiej Polonii, sztuka Davida Ivesa (pseudonim Dawida Roszkowskiego, dramatopisarza polskiego pochodzenia) bijąca rekordy popularności na amerykańskich scenach od Salt Lake City w Utah, po Houston, Chicago i Nowy Jork, w Polsce została doceniona na XIV Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu (nagroda za reżyserię oraz nagrody aktorskie dla Anny Koniecznej, Jarosława Karpuka oraz Dariusza Niebudka).  Plenerowy występ artystów Teatru Nowego w Zabrzu, podbił również serca wodzisławskiej publiczności. Wierzymy, że  dzięki fascynującej fabule, perfekcyjnej grze aktorskiej i niezwykłej nocnej atmosferze, będzie  na długo zapamiętany przez teatromanów.

Finał II Wodzisławskiej Nocy Teatrów  należał do Manufaktury Artystycznej Pi –Art, która w połączonych siłach  z Grupą Inicjatyw Twórczych –  przedstawiła w konwencji teatru formy „Mistyczny Ogród Strachów”. Przedstawienie, było próbą zmierzenia się za pomocą czystej formy, takiej jaką jest ruch, dźwięk, światło czy ogień, z materią sztuki teatralnej. Spektakl, w którym zamiast słów, wybrzmiały emocje w całej palecie kolorów, dźwięków i ruchów, można było zobaczyć ok. godz. 23:15 w okolicach Pałacu Dietrichstainów na parkowym wzgórzu tzw „giewoncie”.

Oto co między innymi pisała o Wodzisłąwskiej Nocy Teatrów prasa: http://www.nowiny.pl/111990-wodzislawska-noc-teatrow-za-nami-tak-sie-quotrobi-quot-kulture.html#feedback

II Wodzisławska Noc Teatrów współfinansowało Miasto Wodzisław Śląski.

Partnerzy: Wodzisławskie Centrum Kultury, Muzeum

Sponsorzy: Karuzela Wodzisław Śląski, Jigger Pub, Barbara Połednik, Michał Biernacki, Kołoczek spedycja