Kocha Lubi Szanuje

Kocha Lubi Szanuje

Od lutego 2015 realizowaliśmy projekt, pod nazwą „Kocha lubi szanuje nie niszczy nie śmieci nie truje” Wodzisławska Inicjatywa Ekologiczna.

 • Zorganizowaliśmy wolontariat, w ramach którego nasi wolontariusze rozpowszechniali ulotki o treściach proekologicznych
 • W ramach projektu 15 lutego, zorganizowano na osiedlowych uliczkach, konną przejażdżkę bryczką dla 25 dzieci. Przejażdżka po uliczkach Liliowej, Sasankowej, Wiklinowej, Koszykowej, Magnoliowej, Krokusowej, Kąkolowej, Tulipanowej i Goździkowej, stała się w pewnym momencie happeningiem, kiedy uczestnicy założyli na twarze maski przeciwpyłowe, zwracając w ten sposób uwagę, na istniejący problem niskiej emisji.
 • Kolejnym działaniem w ramach tego projektu, była akcja sprzątania świata.  21 marca rankiem w pierwszy dzień wiosny, wspólnie z mieszkańcami  Wodzisławia, posprzątaliśmy fragment lasku przy potoczku, który znajduje się na końcu ulic Liliowej, Wiklinowej i Chabrowej. Lasek graniczy też z posesjami  przy ulicy Wolności.
 • 21 marca od  14 00  do godziny ok 19 00  na działce Pani Marii Mencel na rogu ulicy Krokusowej i Liliowej zorganizowaliśmy  Piknik Ekologiczny. Zaprosiliśmy do udziału w pikniku artystów Teatru Wodzisławskiej Ulicy. Zaprezentowali wiersze i piosenki o tematyce ekologicznej. Zaangażowaliśmy też Fauna  który uczył fechtunku, i zrobił dla najmłodszych pokaz ogromnych baniek mydlanych, Leśnego Elfa, dzięki któremu wszyscy chętni spróbowali swoich sił w zawodach łuczniczych. Można było posłuchać  wspaniałego akordeonisty oraz częstować się kawą i ciastem i wspólnie pośpiewać  między innymi piosenkę „Na ekologiczną nutę” którą prezentowaliśmy na naszych ulotkach. Młodzież i dzieci chętnie uczestniczyły w wielu konkursach, takich jak konkurs wiedzy o segregacji śmieci ale też na przykład konkurs  ze znajomości piosenek – zawierających nazwę zwierzątka lub roślinki. Zwycięzcy byli przez prowadzących konkursy, sowicie nagradzani, oczywiście dzięki fundatorom nagród, którymi byli przedsiębiorcy z całego osiedla i okolic.
 • W realizacji projektu pomagali nam: Wodzisławskie Centrum Kultury, Służby Komunalne Miasta w Wodzisławiu Śląskim, Wydział Ochrony Środowiska Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Wodzisławia śląskiego.
 • Wodzisław staje się miastem coraz czystszym i wiele w naszym mieście inicjatyw, sprzyjających poprawie ekologii.
  Zrealizowaliśmy nasz pomysł, by na wesoło spotkać się wśród sąsiadów w szczytnym celu, a takim jest jest poprawa świadomości ekologicznej wśród mieszkańców.
  Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa w nowatorski sposób, pozwoliła uświadomić problem także tym, którzy do tej pory byli na bakier z ekologią.
  Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach programu „Międzysektorowa współpraca czyli wspólnota samorządowa w innym wymiarze.”